גלובוקע

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף גלובקע)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
העיירה גלובוקע

גְלִובוׂקַעֶ (או: גלובוקי, גלובאק, הְלִיבוֹקַיֶה; בבלארוסית: Глыбокае; בפולנית: Głębokie) היא עיר קטנה כיום במחוז ויטבסק שבבלארוס, רוסיה הלבנה ופעם הייתה בפלך וילנה. נקראת "גלובוקע" (עמוק) על שם מיקומה בבקעה מוקפת גבעות.

חסידים בגלובוקע[עריכה]

היהודים בגלובוקע בזמן אדמו"ר הזקן היו 'מתנגדים', אך כבר בזמן רבנו הזקן התקרבו אברכים מהעיר אליו[1]. במשך השנים תנועת החסידות חדרה גם לתוכה, וקהילה חסידית מפוארת צמחה בה. על כך יעידו ארבעת בתי הכנסת החב"דיים שהיו בה מתוך עשרה. בעיירה כיהנו כמה שוחטים, כאשר אחד הבולטים שבהם היה הרב בנציון חנוביץ, מחסידי חב"ד. לימים אף הצטרף למלאכת הקודש גם בנו ר' ישראל. בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה כיהן כיו"ר הקהילה ר' מרדכי לעוו, מחסידי חב"ד.

רבנים חסידיים[עריכה]

במשך השנים עם התפתחות הקהילה החסידית, התמנה הרב זונדל רובינזון מראדשקוויטש כרב חב"די לעיירה. בתחילת שנת תר"צ עזב הרב רובינזון את העיירה ועדת החסידים ביקשה למנות במקומו את הרב מנחם מענדל קופרשטוך, רבה של העיירה פסטוב. הם כתבו על כך לאדמו"ר הריי"צ, וקיבלו את הסכמתו וברכתו, אולם עדת המתנגדים בגלובוקע, התנגדו בתוקף למינויו של רב חב"די החדש. בכל זאת הגיע הרב קופרשטוך לעיירה ובעקבות ההתנגדות העזה, נאלץ לשוב למשרתו הקודמת בפסטוב, ורק לאחר שנה שקטו הרוחות, הוא שב לגלובוקע לכהן כרב עדת החסידים. הרב קופרשטוך כיהן ברבנות בגלוקאו כשנתיים ובחורף תרצ"ה עלה לארץ הקודש. במקומו, שלח אדמו"ר הריי"צ את הרב יצחק ארי' הלוי מנדלבוים מתלמידי תומכי תמימים בוורשא שכיהן כרבה החסידי של גלובוקע עד הסוף המר.

ביקורי הרביים בגלובוקע[עריכה]

בשנת תרצ"ב, הוכתר הרב קופרשטוך לרב החסידים במעמד אדמו"ר הריי"צ ועמו בא גם חתנו, הרבי מלך המשיח. שנתיים לאחר מכן, ביום ב', כ"א סיוון תרצ"ד שוב ביקר אדמו"ר הריי"צ בעיירה ושהה בה עד יום ג' ו תמוז. ביקור זה גרם התרוממות בקהילה החסידית. בביקור זה הוא הקים "איחוד הרבנים, השו"בים והבע"ב" של כל קהילות חסידי חב"ד בפלך וילנה. בה' תמוז נאספו גבאי וחשובי הקהילה בביתו של הרב קופרשטוך והודיעו לרבי שקיבלו על עצמם להקים במקום סניף של ישיבת תומכי תמימים. ואכן, מימשו את ההבטחה ובמקום קמה ישיבה משגשגת ופורחת.

מלחמת העולם השניה[עריכה]

במלחמת העולם השניה נהרגו כששת אלפים מיהודי גלובוקע, ובתוכם מאות משפחות חסידיות, כשבראשן הרב החסידי האחרון של גלובוקע הרב מנחם מענדל מנדלבוים. ה' יקום דמם.

הערות שוליים

  1. ראה רמ"ח אותיות אות קמא.
עיירות ברוסיה הלבנה
מחוז ברסט - בריסק · פינסק · הורודישץ'מחוז הומיל - מאזיר ·ז'לובין · רהצ'וב · רציצאמחוז גרודנא - גרודנא · לידא · סלונים · סמרגוןמחוז ויטבסק - אורשה · בישנקוביץ · ברסלב · גלובוקי · דוברובנה · דיסנא · דישקע · דרויה · לפל · הרדוק · טולצ'ין · סיינו · סוראז · פולוצק · צשניק · קאפוסטמחוז מוהילוב - באברויסק · ליאדי · ליאזנא · קלימוביץ' · שקלובמחוז מינסק - בוריסוב · דוקשיץ · וולוז'ין · מינסק · סלוצק · פלשצניץ · קלצק · קורניץ · שצעדרין
עיירות ברוסיהעיירות באוקראינהעיירות בליטאעיירות בלטביהעיירות בפולין