בנימין יחזקאל אדרעי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב בנימין אדרעי בטקס הכתרתו לרב הראשי ליפן מטעם ממשלת יפן

הרב בנימין יחזקאל אדרעי הוא שליח הרבי ומנהל בית חב"ד בטוקיו, יפן. מכהן כרב הראשי למדינה מטעם הרבנות הראשית לישראל ומטעם ממשלת יפן.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בז' אלול תשל"ז ולמד בתומכי תמימים לוד ובישיבה גדולה תורת אמת. בעת למודיו בתורת אמת פתח קייטנה לילדי יהודה ושומרון. לקראת שנת הלימודים תשנ"ח נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה', שם חידש את לשכת עושי חביתין יחד עם כמה מחבריו. לאחר מכן נסע לשנה בשליחות הרבי לבית חב"ד בדלהי, הודו.

התחתן עם רעייתו מרת אפרת מקראון הייטס ובתקופה הראשונה לאחר נישואיהם התגוררו בכפר חב"ד הרב בנימין למד בכולל כנהוג, ומפעם לפעם היו נוסעים לשבתות בבית חב"ד בבת ים אצל השליח הרב זמרוני ציק, שבהשפעתו יצאו לשליחות ביפן[1]. בשנת תש"ס יצאו בשליחות הרבי ליפן.

השליחות ליפן[עריכה]

עם הגעתו בחודש כסלו תש"ס בשליחות הרבי ליפן, החל את הפעילות והקים את בית חב"ד הראשון במדינה. מאז הוא מקדיש את עצמו כדי לעזור ליהודים באשר הם, הן ליהודים מקומיים והן לבעלי עסקים או מטיילים ישראלים המבקרים ביפן. עזרה בגשמיות וברוחניות.

הרב אדרעי פועל במדינה במבצע כשרות יחד עם צוות הבית חב"ד, ונותן כשרות על מגוון מוצרים, על מנת לספק מזון כשר ליהודי המדינה[2].

במהלך פעילותו קידש שם שמים כאשר בשנת תשע"א בזמן הצונאמי הגדול שפקד את המדינה נשאר במרום כדי לסייע ליהודים ולגויים באיזור האסון ובשאר רחבי המדינה[3].

במקביל לפעילותו בסיוע בתחום הגשמי לגויים הרב אדרעי פועל איתם גם בתחום הרוחני, כאשר הוא מפיץ את חשיבות קיום שבע מצות בני נח, מצוות היסוד לכל אדם בבריאה, כפי פסק דין הרמב"ם שמאז מעמד הר סיני צווה משה רבינו לכוף כל באי עולם לקיים שבע מצוות שנצטוו בני נח וזאת כדי "לתקן עולם במלכות ש-די"[4].

הרב אדרעי הביא תחתיו כמה משפחות של שלוחים הפועלים בערים אחרות ברחבי המדינה. בנוסף, בתקופות החגים מגיעים למקום תמימים על מנת לפעול במקומות בהם עדיין אין בית חב"ד קבוע.

רבנותו[עריכה]

תעודת הסמכתו לרב המדינה

לאור מסירותו הרבה, הרבנות הראשית לישראל הכתירה בחודש תמוז תשע"ב את הרב אדרעי כרבה הראשי של יפן[5].

רבנים חשובים ובעלי השפעה ברחבי העולם אישרו את הסמכתו של הרב אדרעי. בין הרבנים שתמכו במינויו כהרב הראשי ליפן היו: הראשון לציון הרב יצחק יוסף, הרב הראשי לירושלים הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, הרב אהרון יעקב שוויי מרא דאתרא וחבר הבד"צ בקראון הייטס, הרב נפתלי פרנקל רב של בד"צ ירושלים, הרב יצחק דוד גרוסמן רבה של מגדל העמק, הרב יהודה דרעי רבה של באר שבע, הרב אליהו אברג'ל ראש אבות בתי הדין בירושלים.

כמו כן חתומים רבני ערים נוספים על כתב הרבנות:

הרב ציון כהן – אור יהודה, הרב אליהו אלחרר – מודיעין, הרב אליהו אליה – אור עקיבא, הרב מנשה טיירי – פרדסיה, הרב מרדכי אברמסקי – זכרון יעקב, הרב יצחק ועקנין – מעלות, הרב משה בייגל – מיתר, הרב שמעון אלמליח – עתלית, הרב אהרון בדיחי – אבן יהודה, הרב דוד אוחיון – אלפי מנשה, הרב יוסף טולדנו – גבעת זאב, הרב מרדכי נאגרי – מעלה אדומים, הרב דוד ועקנין – מנחמיה, הרב עמרם בית אל – קריית טבעון, הרב משה הבלין – קריית גת, הרב אברהם רוזנטל – אזור, הרב מאיר לראני – תנובות.

בח' בתמוז תשע"ה, הזמין משרדו של ראש ממשלת יפן את הרב אדרעי לפגישה מיוחדת כרבה הראשי של יפן. מזכיר ראש הממשלה מר יושיהידה סוגה, הזמין את הרב אדרעי והביע את תודתו על מסירותו למען העם היפני, במיוחד למאמצי הסיוע הכבירים לאנשים שסבלו ברעידת האדמה הגדולה והצונאמי בצפון-מזרח יפן בשנת תשע"א.

הפגישה המיוחדת עם הרב אדרעי על ידי הממשלה היפנית הייתה חסרת תקדים בהיסטוריה כאות הכרה בהישגיו הגדולים ועזרתו הבלתי נלאית.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. הרב זמרוני סיפר לו שזכה לחלום על הרבי שאמר לו שצריכים לפתוח בית חב"ד ביפן
  2. חב"ד אינפו
  3. חב"ד אינפו
  4. חב"ד אינפו
  5. חב"ד אינפו