בית משיח לונדון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

'בית משיח' לונדון הוא כינויו של בית הכנסת ובית חב"ד בניהולו של הרב חיים יצחק כהן הממוקם בשכונת סטמפורד היל בלונדון, אנגליה. 'בית משיח' פועל עם תושביה החרדים של לונדון, וכן עם יהודים ישראלים החיים בעיר.

ייסוד בית הכנסת[עריכה]

המניין החל בשנה האחרונה לחייו של הרב מנחם מנדל פוטרפס, כאשר התקשה להגיע לבית הכנסת החב"די הוותיק 'בית ליובאוויטש' כדי להתפלל במניין. בנו דאג לו למנין פרטי בביתו שהחל בשבתות בלבד כשעם הזמן הוא גם נערך מידי יום חול שלוש פעמים ביום, בהשתתפות חסידי חב"ד מהקהילה. במניין זה, המשיכו באמירת יחי לאחר כל תפילה, גם לאחר ג' תמוז תשנ"ד.

לאחר פטירתו של הרב פוטרפס בד' תמוז תשנ"ה, הוחלט להמשיך את המניין בשבתות בלבד. שנת תשנ"ט, כשגדל המניין והמקום נעשה צר, הועבר המניין לבית משפחת נמני[1]. במהלך השנה הוחלט להמשיך את פעילות המניינים גם בימות החול, שלוש תפילות מידי יום.

בראש השנה תשס"ב עבר 'בית משיח' לרחוב 'אולד היל', שהפך בתוך מספר שנים לרחוב הראשי בשכונה, שרבים מתושביה הינם יהודים חרדים.

פעילות[עריכה]

מידי שנה[2], מתקיים ב'בית משיח לונדון' קונגרס משיח העולמי האירופאי, בהשתתפות משפיעים ורבנים מרחבי העולם ובעיקר מארה"ק שמתוועדים במהלך השבוע. הקונגרס מתקיים בסוף השבוע הסמוך לי"ט כסלו - חג הגאולה והנואם המרכזי בדרך כלל הוא הרב שלום דובער קלמנסון השליח בסינסינטי אוהיו.

במקום פועל בית חב"ד לישראלים ולתושבי השכונה החרדים שבאים להנות מצפיה במראות קודש, מכירת ספרי חסידות, ועוד.

במקום קיימת ספריה תורנית ובה ספרים בתורת הנגלה ובחסידות. כמו כן קיימת מחלקה לספרי קריאה ובה ספרים לילדים ונוער באנגלית ובעברית וכן אוסף גליונות המגזין השבועי 'בית משיח'.

במקום מחשבים המחוברים לאינטרנט מסונן (כשר) בהם ניתן לגלוש תמורת סכום סימלי של פאונד אחד בלבד עבור שעת גלישה. אחד מהמחשבים מחובר למאגר התורני הגדול אוצר החכמה שנמצאת בשימוש די קבוע על ידי התושבים במשך שעות היום.

בשבתות וחגים מתקיימת במקום סעודות שבת וחג לישראלים הפוקדים את לונדון.

לפעילות במקום מסייעים בחורים מישיבות בארץ ותלמידי ישיבת תומכי תמימים המרכזית 770.

הקהילה[עריכה]

קהילת בית משיח לונדון מונה כחמש עשרה משפחות, המשתתפות באופן קבוע בתפילות ובאירועי הקהילה. משפיע הקהילה הוא הרב יחזקאל מוזס.


הערות שוליים

  1. לעילוי נשמת אבי המשפחה שנפטר באותה השנה
  2. בערך משנת תשס"ב