בית חנה (צפת)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אחד המבנים במוסד "בית חנה" בצפת

מוסדות בית חנה בצפת כוללים בית ספר על-יסודי וסמינר, המונים יחד כ-900 תלמידות (נכון לשנת תשע"ח) והם נחשבים למוסדות חינוך מצליחים, השואבים תלמידות מכל הארץ ומרחבי העולם. בית הספר העל-יסודי הוא שש-שנתי (ז'-י"ב), מכיל כ-550 תלמידות ומנוהל על ידי הגב' סימה זלמנוב. הסמינר להכשרת עובדי הוראה, מכיל כ-350 תלמידות ומנוהל על ידי הרב יוסף יצחק חיטריק. מנכ"ל המוסדות הוא הרב שלמה רסקין.

היסטוריית המוסד[עריכה]

הרב שלמה רסקין, מנכ"ל מוסדות בית חנה, נואם לפני התלמידות
תעודת פרס החינוך הארצי שקיבל מוסד בית חנה בשנת תשע"ז

המוסד הוקם לקראת שנת הלימודים תשל"זאלול תשל"ו) בעקבות הצעת ארגון חמ"ה להקים בצפת מוסד לבנות שיקלוט עולות חדשות מרוסיה ויקרבו אותם לחסידות חב"ד. לצורך השתלבותן המלאה בקהילה החב"דית, יוקם מוסד חב"די בו ילמדו בנות חב"דיות, כשלצידן ילמדו גם בנות הבאות מרקע לא חב"די, וישתלבו בהווי החב"די.

לאחר שהתקבל מהרבי האישור העקרוני להקמת המוסד, מינה הרב אריה לייב קפלן את הרב שלמה רסקין למנהל המוסד.

מיקומו הראשון של המוסד היה במלון "אורנים" שבשכונת "נווה אורנים" (כנען ב' לשעבר), וכאשר הועלתה ההצעה בשנת תשל"ט לרכוש בנין שהתאים לצרכי המוסד מחוץ לעיר, סירב הרבי לקבל את ההצעה, ורק בשנת תשמ"ט החלה הבניה למבנה הראשון של מוסדות "בית-חנה".

בשנת תשמ"ט עבר המוסד למבנה שהוקם במתחם שהקוצה עבור מוסדות חינוך לבנות, סמוך לקריית חב"ד. באותה שנה נפתחה גם כיתה ראשונה עבור סמינר להכשרת עובדי הוראה. מספר שנים מאוחר יותר, עקב התפתחות המוסד ובהתאם לדרישה - הוקם מבנה חדר אוכל ומטבח, נדבת הרב יוסף יצחק גוטניק.

בעקבות הגידול הטבעי של קהילת חב"ד בצפת, הוחל בשנת תשס"ו בהקמת מבנה מיוחד עבור בית הספר (כיתות ז'-י"ב). בניית המבנה התרחשה בשלבים, כאשר בשנת תשס"ט הושלם המבנה על ארבעת קומותיו.

בשנת תשע"ז זכה המוסד ב"פרס החינוך הארצי" עבור הפנימיה המצטיינת.

נכון להיום (לקראת שנת לימודים תשע"ט), עומד המוסד בפני הרחבה משמעותית: הכפלת שטחה של חדר האוכל, בניית כיתות כיתות נוספות לבית הספר, בניית בניין כיתות לסמינר ומבנה לפנימיה עבור הסמינר.

בשנים תשס"ו-תשס"ח, שימש הקומפלס בחופשת הקיץ כשטח הקעמפ אורו של משיח לבנות חב"ד.

צוות המוסד מכיל את טובי המרצים והמחנכים בחב"ד. ביניהם: הרב יוסף יצחק אופן, הרב יוסף יצחק וילשנסקי, הרב עופר מיודובניק, הרב מנחם כהן ועוד. בעבר אף במוסד הרצו הרב יצחק אייזיק לנדא והרב מאיר אשכנזי.

שיטה חינוכית[עריכה]

המוסד מפורסם בעיקר בשל הגישה החינוכית של מנהליו, שרואה ערך עליון בהחדרת מושגים חסידיים לליבן של התלמידות, והשקעה מיוחדת בחינוך חסידי.

כחלק מהחינוך החסידי, מעודד המוסד באופן מיוחד את נסיעתן של הבנות לחצר הרבי, ובשנת תשע"א הודיע המוסד שיקצר את זמן החופש, ויממן חלקית מחנות קיץ לתלמידות המוסד, כדי לדאוג שינצלו את זמן הקיץ בצורה חסידית.

קישורים חיצונים[עריכה]