770 - מרכז חב"ד העולמי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף בית חיינו 770)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ערך זה עוסק בבית משיח - 770. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו 770 (פירושונים).
ממוזער ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: סדר, היררכיה, ניסוח אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
חזית בנין 'מרכז חב"ד העולמי' - 770
מבט מכיוון אחר
אמירת תהלים בליל הושענא רבה ב-770
הבניינים 770 (מימין) ו-788 בשידרת איסטרן פארקוויי במבט אוירי (ל"ג בעומר תשמ"ז)

770 - מרכז חב"ד העולמי (שם רשמי: בית אגודת חסידי חב"ד העולמי - אוהל יוסף יצחק ליובאוויטש. כינוי: סֶעוֶון סֶעוֶוענְטִי[1]) הוא בית מדרשו של הרבי מליובאוויטש ומרכזה העולמי של חסידות חב"ד והשלוחים. 770 הוא מקום התפילה וההתוועדות של הרבי ובו הוא אומר שיחות ומאמרים, כמו כן קיבל בו הרבי אנשים ליחידויות ובשנים מאוחרות יותר אף נערך בו מעמד חלוקת הדולרים.

המקום מהווה מוקד עליה לחסידי חב"ד וליהודים מכל רחבי העולם בעיקר בחודש תשרי ובתאריכים בהם אירעו מאורעות חב"דיים. המקום משמש גם כמוקד משיכה תיירותי לכאלה שאינם יהודים. המבנה ממוקם בבנין מספר 770 שבשדרת 'אִיסְטֶרְן פַּארְקְוֵויי' בשכונת קראון הייטס בברוקלין שבעיר ניו יורק[2].

הרבי הסביר שמספר הבית '770', מראה בהשגחה פרטית על ענינו, מעלתו ומהותו של המקום, ואף ביאר רמזים שונים שניתן ללמוד מהמספר 770 בענייני בעבודת ה', ומהם ש-770 עולה בגימטריא "ופרצת". כלומר, שמבניין זה "פורצים" חסידי חב"ד לעולם כולו, להפיץ את אור היהדות. כן ביאר הרבי את הרמז בכך שהמספר "770" הוא בגימטריא "בית משיח", ועוד.

כמו כן ביאר הרבי שבגאולה האמיתית והשלימה, כאשר בית המקדש השלישי[3] יתגלה, יהיה זה תחילה ב"770" - "בית רבינו שבבבל", ומשם יועתקו שניהם למקום המקדש בירושלים[4].

חסידות חב"ד ליובאוויטש עוברת ל-770[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רכישה וחנוכת הבית של 770
770 מושלג באחד החורפים
צייר ניו יורקי מצייר את 770 (חשוון תשע"ב)
ציור בית רבינו שבבבל בהושענא רבא ה'תשע"ד

ביום שלישי ט' באדר ב' ת"ש הגיע אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית, לאחר שעזב את אירופה שהלכה ונכבשה על ידי הנאצים בבואו לארצות הברית והשתכן במלון גרייסטון שבמנהטן. החסידים החלו בחיפושים אחר מבנה מתאים שישמש לאגודת חסידי חב"ד בארצות הברית וכבית פרטי למגורי הרבי. לאחר חיפושים רבים נמצא בניין מספר 770 בשדרת 'איסטרן פארקוויי' שבשכונת קראון הייטס.

ביום י"ט באלול נכנס אדמו"ר הריי"צ להשתכן במבנה ויומיים אחר כך, ביום כ"א באלול, נערכה חגיגה רשמית של "חנוכת הבית" בה אמר אדמו"ר הריי"צ מאמר ד"ה "על שלושה דברים העולם עומד".

מאותו היום עברה "חצר ליובאוויטש" מ"עשרה הגליות" מזמן אדמו"ר הזקן, למקומה הקבועה, שממנו אמר הרבי תעבור ליובאוויטש לארץ הקודש, בביאת המשיח.

גודל המבנה הספיק, באותה תקופה, לכל הצרכים של אגודת חסידי חב"ד בארצות הברית ואף לצרכיו הפרטיים של אדמו"ר הריי"צ. המבנה בשעת קנייתו כלל שלוש קומות וחנייה: הקומה הראשונה נועדה לבית מדרש עבור החסידים. הקומה השניה - בית מגורים לאדמו"ר הריי"צ. הקומה השלישית - בית מגורים לחתנו הראשון של אדמו"ר הריי"צ, הרב שמריהו גוראריה.

מלבד בניית מרפסת לסוכה בדירת אדמו"ר הריי"צ, בקומה השנייה, שלא יצטרך לרדת למטה בחג הסוכות כדי לאכול בסוכה - לא נערכו שינויים במבנה. במהלך השנים גדל הצורך במקום נוסף על כן נרכשו מבנים סמוכים נוספים ונערכו שיפוצים משמעותיים בחניה ובמרתף המבנה.

קומת כניסה[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קומת הכניסה של 770

קומת הכניסה של 770, נועדה להיות הקומה בה יהיו המשרדים ובית הכנסת של חסידות חב"ד.

כן בקומה זו נמצא גן עדן התחתון שהיה משמש כמסדרון כניסה לגן עדן העליון, הלוא הוא חדרו של הרבי.

חדרו של הרבי שימש בתחילה למגוריו של הרבי, אולם מקום זה נעשה בסופו של דבר חדרו האישי בו הוא מקבל אנשים ליחידות.

וכן במקום ממוקם הזאל הקטן ששימש לבית הכנסת עד לבנייתו של בית הכנסת הגדול בקומת המרתף.

בקומה נמצא גם חדר המזכירות ששימש מרכז לפעילות מזכירות הרבי, ומשרדים של חסידים נוספים, ביניהם הרב שמואל לויטין, הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב, והרב משה לייב רודשטיין (שהפך לאחר פטירתו לחדר השידורים), ועוד.

קומה שניה[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דירת אדמו"ר הריי"צ ב-770

הקומה השניה נועדה משנת ת"ש, למגורי אדמו"ר הריי"צ בקומה זו, ובעקבות מצבו הבריאותי אף התפלל, התוועד וקיבל שם אנשים ליחידות.

נכון לשנת תשע"ג הגישה לשם אפשרית לעובדי ספרית אגודת חסידי חב"ד ומדי פעם מארגנים שם סיורים, בעיקר בעונות המבקרים, כגון בחודש תשרי ובי' שבט.

בקומה זו מקיימים עבודת תחזוקה בלבד, ללא שינויים בחדרים וקירות הבית, ודירת הרבי נשארה בצורתה המקורית, כפי שהיה קודם יו"ד שבט תש"י זמן הסתלקות הרבי הריי"צ.

קומה שלישית[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ספרית אגודת חסידי חב"ד
אולם התצוגה של הספרייה בקומה השלישית
1) משרדי הישיבה, 2) שירותים, אמבטיה ומקלחת, 3) משרדו של ר' שמואל גוראריה, 4) חדרי ארונות, 5) סלון, 6) שירותים, 7) חדר השינה של הרש"ג, 8) מרפסת (לאחר כ"ז באדר תשנ"ב, עלה לשם הרבי כמה פעמים לערוך קידוש לבנה), 9) שירותים, 10) חדר שינה לאורחים, 11) מטבח, 12) מדרגות חיצוניות, 13) מעלית, 14) מדרגות פנימיות, 15) גשר בין 770 לספריית ליובאוויטש (נבנה בשנת תשנ"ג).

הקומה השלישית שמשה כדירת הרב שמריהו גוראריה, שם גם היה משרדו האישי ומשרדי ישיבת תומכי תמימים שהיו תחת ניהולו. לאחר פטירתו עברה הקומה לרשות ספרית אגודת חסידי חב"ד שאיחדה את רוב החדרים (להלן במפה, חדרים 7-6-5-4-3) לאולם תצוגה, בהתאם לצרכי הספריה.

בקומה זו קיים גם חדר עבור "מערכת אוצר החסידים", שמכינים את כתבי אדמו"רי חב"ד לדפוס.

קומת בית הכנסת (האולם הגדול)[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרחבות 770

בסביבות שנת תשי"ד, בעקבות ריבוי המשתתפים בתפילותיו והתוועדויות של הרבי, לא הספיק ה"זאל הקטן" שבקומה הראשונה להכיל את האנשים ועברו להשתמש ב"שאלאש", שהיה גדול מה"זאל הקטן", להתוועדויות ולתפילות הימים הנוראים. ההתוועדויות הגדולות של י"ט בכסלו, י' בשבט וחג הפורים, נערכו באולמות אחרים גדולים יותר באזור קראון הייטס.

עם השנים התרבו המשתתפים וגבר הצורך להרחיב את המקום. בית הכנסת הורחב לכיוון הבנין הסמוך שבכתובת 784-788 איסטרן פארקווי. וכן לכיון יוניון סט.

ספרי תורה בבית הכנסת[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ספרי תורה ב-770
הרבי עם ספר תורה בעת קריאת התורה

בבית הכנסת של הרבי - 770, ישנם ספרי תורה רבים. חלקם ספרים שקשורים בהם מאורעות מעניינים או היסטוריה מיוחדת, ביניהם הספרים ספר תורה לקבלת פני משיח צדקנו וספר תורה של הרבי.

ניהול בית הכנסת[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גבאי בית הכנסת 770

בית הכנסת מנוהל על ידי גבאים נבחרים על ידי הציבור, הגבאים אחראים על החזקת המקום ועל ניהול התפילות, הגבאים כפופים לרבני השכונה.

הרבי נתן כבוד מיוחד לגבאים, והזכיר פעמים רבות את תפקידם בניהול בית הכנסת בשינוי סדר בקשת רשותם, ומקשיב להכרזותיהם, אומר להם גוט שבת בליל שבת, לשלם על העליות שנצרך ועוד ריבוי התייחסות שהביע בהזדמנויות רבות את אחריותם לניהול בית הכנסת.

התפילה ב-770[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התפילה ב-770

"כי ביתי בית תפילה יקרא", מעניניו העקריים של 770 כמרכז חסידות חב"ד, היא התפילה ועבודת התפילה, כשנכנס הרבי הריי"צ לבנין 770, ראשית נכנס למקום שיועד לבית הכנסת ואמר שהוא מיחד את המקום למקום "תפילה מתוך פנימיות".

חומת אנ"ש[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חומת אנ"ש

חומת אנ"ש היה פרוייקט גיוס משאבים שפעל בשנת תשנ"ג מתוך מטרה להרחיב את 770, בהתאם להוראת הרבי בקונטרס בית רבינו שבבבל, במסגרתו התבקשה כל משפחה מאנ"ש לתרום סכום שווה של 770$, כאשר על קיר מיוחד בבניין המשופץ יהיו חרותים שמותיהם של כל המשפחות שיצטרפו לסייע בהרחבת 770. התוכנית נעצרה בג' תמוז תשנ"ד.

ועד סעודת שלמה[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ועד סעודת שלמה

ועד סעודת שלמה הוא ארגון העוסק בהכנת מזון לבאי 770. חדר הנמצא מתחת לעזרת הנשים של איסטערן פארקווי, וממנו מסופקים לבאי 770 אוכל ושתיה בימות החול (קפה תה ומזונות) ובשבתות וימים טובים (חלות יין וצ'ולנט). וכן ארוחות במוצאי הצום, במסגרתו גם נערכות ההתוועדויות מסויימות בבית הכנסת.

ההתוועדויות המרכזיות ב-770[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התוועדות עם הרבי

רוב התוועדויותיו של הרבי נאמרו בבית הכנסת 770, בהתחלה בזאל הקטן ואח"כ בשלאש ובבית הכנסת הגדול.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ההתוועדויות המרכזיות ב-770

ההתוועדויות המרכזיות ב-770 נערכות בימי דפגרא החב"דיים ובימים שבהם יש הוראה מיוחדת להתוועד כגון במוצאי חג, בדרך כלל מאורגנת על ידי גבאי בית הכנסת 770.

תומכי תמימים המרכזית[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תומכי תמימים המרכזית 770

ישיבת תומכי תמימים הראשונה בארצות הברית נוסדה בט' אדר שני ת"ש, היום בו הגיע כ"ק אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית. כתשעה חודשים התקיימו הלימודים באחד מבתי הכנסת החב"דיים שבברוקלין, ובחודש חשוון תש"א עברה הישיבה לבנין החדש - 770 איסטערן פארקווי, שם היא שוכנת עד עצם היום הזה.

יחסו של הרבי ל-770[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

קונטרס בית רבינו שבבבל[עריכה]

שער קונטרס 'בית רבינו שבבבל'
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קונטרס בית רבינו שבבבל

ביום כ' בחשוון שנת תשנ"ב הוציא הרבי לאור קונטרס חדש בשם "בית רבינו שבבבל" ובו ביאור על 770 שהוא, בין היתר, מקומו של נשיא הדור. מאז שהקונטרס יצא-לאור החזיק הרבי את הקונטרס בתוך הסידור שלו, ומעולם לא הוציאו.

בדק הבית[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרחבות 770

בדק הבית הוא כינויה של ארגון שהוקם על פי בקשת הרבנית חיה מושקא בשנת תשל"ט לתחזוקת בנין 770 היינו הבנין המקורי שנקנה בשנת ת"ש.

כינויים[עריכה]

 • בית אגודת חסידי חב"ד - אוהל יוסף יצחק - מופיע מעל הכניסה הראשית לבניין ונרשם בהוראת הרבי, לאחר משפט הספרים.
 • בית רבינו שבבבל - על שם הקונטרס שהוציא הרבי בו הוא מבאר את מעלת בית המדרש המיוחד שבכל דור, על דרך בית הכנסת של האמוראים בבבל.
 • 770 - השם הנפוץ בעגה החב"דית ואף מופיע בשיחותיו של הרבי[5].
 • בית משיח - שווה בגימטריא למספר הבית - "770"[6].
 • בית חיינו - על שם היותו מקור החיות לחסידי חב"ד.
 • ד' אמות של נשיא דורנו - על שם שהוא מקומו הקבוע של נשיא הדור[7].
 • בית משולש - על שם שמתקיימים בו פעולות בשלושת הקוים: תורה, תפילה, וצדקה{{קונטרס בית רבינו שבבבל}}.

העתקים[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – 770 כפר חב"ד
חזית העתק מדויק של 770 בכפר חב"ד

בשנת תשמ"ה ביקש הרבי לבנות העתק מדויק של 770 בכפר חב"ד - בניה שהסתיימה בט"ו בתמוז תשמ"ו. בעקבות כך החלה מגמה של בניית העתקים מבניין 770 ברחבי העולם: עוד לפני כן היה העתק במילאנו.

ארץ ישראל[עריכה]

 1. כפר חב"ד - נבנה בשנת תשמ"ו (1986), על פי בקשת הרבי.
 2. רמת שלמה, ירושלים - נבנה בשנת תשס"ג, על ידי הרב יוסף יצחק הבלין.
 3. זכרון יעקב - נבנה על ידי השליח הרב יוסף יצחק פריימן.
 4. קריית אתא - נבנה על ידי הרב חיים שלמה דיסקין.
 5. מגדל העמק - נבנה על ידי מוסדות חב"ד במגדל העמק.
 6. איתמר שבשומרון - בית פרטי של משפחת נואמה.
 7. גדרה - בית פרטי.
 8. קריית ארבע - נבנה על ידי השליח הרב ויקטור עטיה.
 9. פסגת זאב, ירושלים - נבנה על ידי השליח הרב יצחק קורץ.
 10. עפולה - בית גבי ורבקי - נבנה על ידי הרב שמעון רוזנברג.
 11. מצפה רמון - נבנה על ידי השליח, הרב צבי סלונים.
 12. כפר תפוח - בית פרטי.
 13. קריית גת - בית כנסת שערי גאולה.
 14. ראשון לציון - נבנה על ידי השליח הרב סגל.
מבנים בתהליכי בניה
 1. אופקים - נבנה על ידי השליח, הרב הרשקוביץ.
 2. שלומי, צפון ארץ הקודש - יבנה על ידי השליח הרב בני נחום.
 3. שכונת נעורים, ראשון לציון - יבנה על ידי השליח הרב אלי סגל.
 4. בית שאן - על שם הרב יעקב אריה שמולביץ.
 5. יבניאל.
 6. אלעד - בית כנסת בית מנחם

ברחבי העולם[עריכה]

אוניברסיטת רוטגרס, ניו-ג'רסי - בית חב"ד הגדול בעולם
 1. לוס אנג'לס, קליפורניה - בית חב"ד המרכזי נבנה בשנת תשמ"ב.
 2. לוס אנג'לס, קליפורניה - בית ספר לבנות. נבנה בשנת תשס"ג.
 3. מילאנו, איטליה - נבנה על ידי הרב גרשון מענדל גרליק.
 4. מלבורן, אוסטרליה - נבנה על ידי הרב יוסף יצחק גוטניק.
 5. אוניברסיטת רוטגרס, ניו ג'רסי, ארצות הברית - בית חב"ד, נבנה על ידי הרב יוסף צבי קרליבך.
 6. אושן, ניו ג'רזי, ארצות הברית - בית כנסת חב"ד, נבנה על ידי הרב יוסף צבי קרליבך.
 7. קליבלנד, אוהיו - בית חב"ד, נבנה על ידי הרב לייבל אלבסקי.
 8. פאולו, ברזיל - בית חב'"ד המרכזי. נבנה על ידי הרב שבתי אלפרין.
 9. דנייפרדרז'ינסק, אוקראינה - נבנה על ידי השליח הרב לוי סטמבלר.
 10. רמינסקאיא, מוסקבה - נבנה על ידי הרב יצחק קוגן.
 11. בואנוס איירס, ארגנטינה - נבנה על ידי השליח הרב פלוטקא.
 12. האדיטש, אוקראינה - בסמיכות לציונו של האדמו"ר הזקן.
 13. סנטיאגו, צ'ילה - נבנה על ידי השליח הרב פרמן.
 14. קעמפ מחנה קיץ 'גן ישראל מונטריאול'.
 15. טקומה, וושינגטון - נבנה על ידי השליח הרב זלמן הבר בשנת תשע"ב.
 16. דרמקוט, צפון הודו - בבניה על ידי השליח דרור שאול.
 17. קווינס, ניו יורק - בבניה על ידי השליח הרב שרגא זלמנוב.
 18. מנילה, פיליפינים - נבנה על ידי השליח הרב יוסי לוי.

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

וידאו
תמונות
העתקים
שונות
קונטרס בית רבינו


שבע מאות ושבעים
בנין המשולשים - רכישה וחנוכת הבית · קומה ראשונה: קומת הכניסה · חדר המזכירות · חדר הרבי · הזאל הקטן · מרכז שידורי חב"ד · מרכז לעניני חינוך · קומה שניה: דירת אדמו"ר הריי"צ ב-770 · קומה שלישית: ספריית ליובאוויטש · אוצר החסידיםבית הכנסת - 770 - ספרי תורה · גבאי בית הכנסת · התפילה · התוועדות עם הרבי · ועד המסדר · התוועדויות מרכזיות · ועד סעודת שלמה · בית חב"ד 770 · הרחבות ושיפוץ בית הכנסת · חומת אנ"ש · המרפסתתומכי תמימים המרכזית - קבוצה · את"ה העולמי · הערות התמימים ואנ"שבנין המשרדים - ועד להפצת שיחות · ג'ם · ועד הנחות בלה"ק · ועד שיחות באנגלית · דפוס עזרא · ועד תלמידי התמימים
פורטל 770   •   קונטרס בית רבינו שבבבל   •   תמונות 770   •   המספר 770

הערות שוליים

 1. תרגום של מספר הבית - 770 - לשפה האנגלית.
 2. הכתובת באנגלית: Eastern Parkway 770, Crown Heights, Brooklyn N.Y
 3. ש"בנוי ומשוכלל יגלה ויבוא מן השמים" (פרש"י ותוס' סוכה מא, סע"א. ועוד.)
 4. ראה בארוכה בקונטרס בית רבינו שבבבל אות ד ואילך.
 5. שיחת כ"ח סיוון תנש"א, קונטרס בית רבינו שבבבל, ועוד. שמספר הבית מתאים לתוכנו, ובגימטריא "פרצת".
 6. נאמר על ידי הרבי והודפס בקונטרס בית רבינו שבבבל.
 7. על פי העולה מקונטרס בית רבינו שבבבל.