770 כפר חב"ד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חזית בניין 770 בכפר חב"ד
בנית 770, במרכז הרב זושא וילמובסקי משמאלו הרב מנחם לרר

בית אגודת חסידי חב"ד - 770, כפר חב"ד הוא העתק מדוייק של בית מדרשו של הרבי בשכונת קראון הייטס שבברוקלין שהוקם - בהוראתו הישירה של הרבי - בשנת תשמ"ו. לאורך ימות השנה מבקרים בבניין עשרות אלפי נערים, תיירים ואישי ציבור, המקבלים הסבר ממצה על חסידות חב"ד ומתפללים בהעתק של חדר הרבי הנמצא בבניין.

בנוסף, פועלים במקום משרדי שבועון כפר חב"ד, וסניף קה"ת ארץ הקודש.

הקמת הבניין[עריכה]

מהלך הבניה

בט"ו תמוז תשמ"ה, הודיע הרבי על בקשתו כי יבנה בארץ הקודש בנין של אגודת חסידי חב"ד - ושהבנין יבנה בכפר חב"ד.

הבניה התקדמה בעצלתיים, ובהתוועדות של ל"ג בעומר תשמ"ו דיבר הרבי על כך שהתחילו את הבניה אך עוד לא סיימו. באותה הזדמנות הרבי אף הורה לסיים את כל הבנין עד י"ב תמוז תשמ"ו. הבקשה התקבלה בארץ הקודש ללא כל הכנה מוקדמת, ולאחר שסיימו רק את בניית השלד, כאשר אף אחד מהעוסקים בבניה אינו מאמין שהדבר אכן אפשרי לגמור את עבודות הבניה תוך פחות מחודשיים את כל הבניה, ובפרט כשמדובר בהעתק מדוייק של בנין מרוחק מעבר לים, ובשימוש בחומרים שאינם בנמצא [1].

למרות התחזיות השליליות, החלו עשרות עובדים להשתתף בבניית הבניין מסביב לשעון במשך כל שעות היממה[2], כשלצורך העניין התגייס האדריכל הראשי של הבניה הרב מרדכי גורליק שהתמסר לענין בכל נפשו, קבלן העבודה מר דוד מררי, מנהל המפעל החסיד ר' גרשון סודקביץ, וקבלן עבודות האלומיניום מר רמי בונה.

נגד כל התחזיות, הפלא אירע וסיימו את הבניה בזמן. חנוכת הבית התקיימה באור לט"ו תמוז תשמ"ו. באור לט"ו תמוז ובמוצאי ט"ו תמוז התקיימה יחידות לאורחים לאלו שהגיעו לבקר בחצר הרבי בימים הסמוכים לחג הגאולה י"ב-י"ג תמוז, ובמהלך היחידות הרבי דיבר על חגיגת חנוכת הבית המתקיימת בכפר חב"ד.

החגיגה עצמה שולבה במסיבת השנתית ה-19 של בר המצווה לילדי גיבורי צה"ל שנפלו במערכה על הגנת ארץ ישראל, ועל פי הערכות המשטרה השתתפו בחגיגה בכפר חב"ד למעלה מעשרים וחמישה אלף איש. מנחה האירוע היה הרב נפתלי רוט, והנואמים היו הרב ישראל לייבוב יו"ר צא"ח שהקריא את מברקו של הרבי לחוגגים, הרב מרדכי שמואל אשכנזי רבו של כפר חב"ד, יו"ר הועד הרב מנחם לרר, תת אלוף בני דקל, שגריר ארה"ב בישראל מר תומס פיקרינג, ראש הממשלה ושר החוץ מר יצחק שמיר, השר אברהם ורדיגר והרב הראשי הרב מרדכי אליהו שאף כובד בקביעת המזוזה.

התוכניות[עריכה]

כשהתחילו בהכנות לבניין גילו כי התוכניות של הבניין המקורי בניו יורק - נעלמו. או אז החליטו לשלוח את ה"אדריכל החסידי מנחל'ה" לניו יורק כדי שיראה את הבניין ויפיק תוכניות חדשות, הרבי הסכים לאדריכל - (מרדכי מנשה גורליק) להסתובב בכל פינה ב-770, לצלם ולהפיק תוכניות חדשות, ואכן בעזרת אחיינו - הת' זלמן גורליק המשמש כיום כמנהל בית חב"ד המרכזי בבאר שבע, ששהה אז ב'קבוצה', הסתובב בכל פינה ב-770 והפיק תוכניות חדשות ומדויקות של המבנה.

הבניין כיום[עריכה]

, ר' ישראל מיידנצ'יק על רקע 770

בניין זה מהווה חלק אינטגרלי מהסיור בכפר חב"ד, ולאורך ימות השנה מבקרים בבניין עשרות אלפי נערים, תיירים ואישי ציבור, המקבלים הסבר ממצה על חסידות חב"ד ומתפללים בהעתק חדר היחידות של הרבי הנמצא בבניין, אך עם זאת רבים מחסידי חב"ד נוהגים שלא להכנס לחדר הרבי.

בבניין מתקיים כל ליל שישי התוועדות חסידית עד לאור הבוקר עם משפיעים ושלוחים מכל רחבי העולם, מארגן ההתוועדות הוא ר' יוסק'ה לידר מכפר חב"ד.

כמו כן נוהגים חסידי חב"ד לערוך בחצר הבניין את טקס החופה, ולעתים נערך טקס החופה במקום על אף שסעודת הנישואין מתקיימת במקום מרוחק יותר כגון בכפר חב"ד ב'.

בנוסף, פועלים במקום 'כולל אברכים' בראשות הרב שלום דובער לבקובסקי, משרדי מכון אוצרו של משיח, שבועון כפר חב"ד, וסניף קה"ת ארץ הקודש.

מנהל הבניין שהתמנה בברכתו של הרבי וכפי פס"ד הרבנים ס"ד[3] הוא הרב ישראל מיידנצ'יק. מטעם אהרונוב (היפך דעת הרבי ונגד פס"ד הרבנים) הוא הרב מנחם לאטר. האחראי על הסיורים בבנין הוא הרב דניאל רוזנטל.

פארק 770[עריכה]

פארק 770 בסמוך לבית אגו"ח בכפר חב"ד
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. את אבני הבנין ייצרו במפעל על פי הזמנה מיוחדת, וכן חומרים נוספים שהיו נצרכים לבניה הוזמנו באופן מיוחד.
  2. הרב זלמן הרצל שלמד בתומכי תמימים לוד באותה שנה, מספר כי בדרך חזרה ממבצע תפילין היו התמימים עוברים דרך כפר חב"ד, ומסייעים בבניית הבנין
  3. פסק הבי"ד באתר COL