בוקר ראש השנה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בוקר ראש השנה הוא זמן שבו תלוי במובן מסויים כל ימות השנה. על פי האר"י הקדוש יש לקום ביום זה בעלות השחר מכיון שעל ידי הקימה והעיסוק בתפילה ותורה ממשיכים מוחין לזעיר אנפין שממנו נמשכים החיות לכל ימות השנה.

מקוה[עריכה]

בראש השנה בבוקר הלך הרש"ב למקוה. בראש השנה דשנת עזר"ת היה האדמו"ר בנאות דשא בסלאוויאנסק, הרחוק מהעיר יותר משני קילומטר, והלך מנאות דשא למקווה שבעיר בשני הימים דר"ה[1].

הבעל תקיעה[עריכה]

בימי ראש השנה בבוקר צריך הבעל תוקע ללמוד את המאמר 'להבין ענין תקיעת שופר' שבסידור אשר עם דא"ח[2].

הבאת ילדים לבית הכנסת[עריכה]

מנהג ישראל תורה, לעשות מאמצים גדולים ביותר, שכל ילד יהיה בימי ראש השנה משך זמן מסויים בבית הכנסת, וישתתף בהתאם לגילו בתפילות וברכות, ישמע תקיעת שופר, יענה אמן ואמן יהא שמיה רבא. הילדים עושים זאת בשמחה, בתמימות ובהתלהבות, עד שהדבר משפיע גם על מבוגרים בתוספת בדרגתם בעבודת ה' בקבלת עול, באהבה וביראה וכו'[3].

מהנהגות רבוה"ק[עריכה]

אדמו"ר הרש"ב, בחול ובש"ק בלבשו הטלית על כתפיו, היתה נראית ככנפי יונה, ובמקום הכתפים הקדושים יצאו כנפי הטלית לחוץ הכתפיים, והמשי שתחת הטלית לא היה נראה כלל. בראש-השנה וביום הכיפורים היה כולו מעוטף בטלית בעת התפילה, ובשעת פיוט וקריאת התורה היה מלובש בטלית כמו בכל שבת ויום טוב[4].

הרבי היה בא לתפילה ושופרות עטופים (שלושה או יותר) בידו האחת, והיה מניחם אצלו בסטענדער. בידו השנית החזיק הרבי סידור תורה אור, סידור עם דא"ח, מחזור ותהלים יהל אור. אחריו הלכו המשמשים בקודש, ובידיהם חבילות הפ"נים.

הערות שוליים

ראש השנה
הכנות לראש השנה
שבת שלפני ראש השנה · מגבית לצורכי ר"ה · ערב ראש השנה
סדר התפילות
ערבית · שחרית · מוסף · נוסח התפילה · קדיש בימים נוראים · קריאת התורה בראש השנה · הכנות לתקיעות · תקיעות · אבינו מלכינו
ענינים כלליים
סעודות ראש השנה · בוקר ר"ה · עבודת היום דראש השנה · מוצאי ראש השנה
שונות
מנהגים שונים · הנהגות רבותינו בר"ה · נסיעה לרבי · תשליך · קבלת הידור בר"ה · ברכת לשנה טובה · ר"ה והקהל
ניגונים לראש השנה
ברכות קודם התקיעות · ניגון דביקות לאדה"ז · מן המיצר · ארשת שפתינו · מכלכל חיים · רחמנא דעני · אשרי איש שלא ישכחך · ניגון קודם קדיש מוסף· היום תאמצנו · האדרת והאמונה · ניגון קדיש (ברדיצ'וב) ·ניגון טעמים
(חלק מהחומר בערך נלקח מהספר אוצר מנהגי חב"ד)