בול חב"ד

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בול חב"ד

בול חב"ד הונפק על ידי רשות הדואר של ישראל במחווה של כבוד לתנועת חב"ד ולרבי מלך המשיח. הבול מופיע בגליון מקושט ומהודר של שמונה בולים. יום ההופעה של הבול היה בכ"ב שבט תשס"ו.


הנפקת הבול[עריכה]

במלאת 100 שנה להולדת הרבי החליטה רשות הדואר כמחווה של כבוד והוקרה לרבי מלך המשיח - להנפיק בול לכבודו.

לאחר שהובהר להם כי הדפסת תמונתו הק' של הרבי על-גבי הבול עצמו אינה באה בחשבון (על-פי ההוראה הידועה שלא להדפיס בול עם תמונת אדמו"ר הזקן[1]) - נענו לבקשתו של יו"ר אגודת חסידי חב"ד, הרב שלמה מיידנצ'יק, לבחור בדבר הקרוב ביותר לתמונתו של הרבי - ציור 770.

במשך כשנה וחצי פעל הרב מיידנצ'יק לזירוז ההליכים הכרוכים בהנפקת בול, עד לפטירתו המצערת ביום טוב ראשון של חג הפסח תשס"ד.

לצורך המשך הטיפול בנושא הוקמה וועדה מיוחדת להנפקת הבול המורכבת מחברי אגו"ח הפעילים, חברי "התאחדות החסידים לקבלת פני משיח", ובני משפחתו של הר"ש מיידנצ'יק. הוועדה פעלה בעצה אחת עם רבני חב"ד בארץ הקודש.

בראש הועדה להנפקת הבול עומד המשפיע הרב עופר מיודובניק.

מראה הבול[עריכה]

מעטפת היום הראשון

על כל בול מתנוסס ציור מרכז חב"ד העולמי - 770, כשמעליו הכיתוב "חכמה בינה דעת" (האותיות ח, ב, ד בהטבעת זהב). ברקע של 770 נראית מפת כדור הארץ, להמחיש כי המדובר במרכז המפיץ אור לעולם כולו. בשובל הבול ישנו איור של תפילין ונרות שבת קודש, ובתווך סיסמת המבצעים "ופרצת" (בהטבעת זהב). בכל גליון מופיעים 8 בולים. מסביב לגליון הודפס מספר הבנין 770 עם הלבנים האדומות לצדו. את הבול עיצבה גב' דנה זדה.

דף מזכרת[עריכה]

דף המזכרת

לכל בול, ישנו "דף מזכרת" מההופעה הראשונה שלו, המיועד לאספני בולים, העוסק בדרך כלל בנושאי הבול.

על דף המזכרת מודבק הבול וחותמת ההופעה. על הדף מופיעה תמונת אדמו"ר מלך המשיח, ותמונת בית אגודת חסידי חב"ד 770.

מעל תמונת 770 ציור בית המקדש, וההקשר ברור - החיבור בין הבתים בגאולה השלימה על פי קונטרס בית רבינו שבבל, כפי שגם נכתב בהסבר על הנפקת הבול.

בצידו הימני של הדף מעל תמונת 770 מתנוסס דגל משיח.

בצידו האחורי של דף המזכרת מופיע הסבר קצר על תנועת חב"ד, על הרבי מלך המשיח, על 770 והגאולה.

להלן קטע מתוך ההסבר: "בשנים האחרונות התבטא הרבי מליובאוויטש כי "הדבר היחיד שנותר כעת הוא לקבל את פני משיח צדקנו בפועל ממש". הוא הורה לחסידיו להפיץ את הבשורה ש"הנה זה מלך המשיח בא" כדי להכין את עצמם ואת העולם כולו לבואו הקרוב, ועודד את שירת החסידים "יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד".

בהמשך ישנו גם תרגום לאנגלית מההסבר.

רשות הדואר הדפיסה סידרה של 1,010 דפי מזכרת ממוספרים.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים