ארצות הברית

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף ארה״ב)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראש עיריית בולטימור מר בראנינג מקבל את פני הרבי הריי"צ בביקורו הראשון בארה"ב

ארצות הברית היא פדרציה של חמישים מדינות המונות יחדיו כשלוש מאות ושלוש כעשרה מיליון תושבים. מדינות אלו נמצאות ברובן בחלק הצפוני של יבשת אמריקה.

נשיא הדור - הרבי והאוכלוסייה היהודית השנייה בגודלה בעולם לאחר ישראל, מתגוררים בארצות הברית. 770 - המרכז העולמי של חסידות חב"ד, נמצא בניו-יורק, העיר המאוכלסת ביותר בארה"ב.

משכן מרכז חסידות חב"ד במדינה[עריכה]

בקונטרס בית רבינו שבבבל אותו הוציא הרבי לאור בשנת תשנ"ב, כתוב שנשיא דורנו קבע מקומו דווקא בחצי כדור התחתון שבו לא היה מתן תורה, בכדי להפיץ שמה את מעיינות תורת החסידות.

סיבה נוספת לקביעת משכנו של נשיא הדור דווקא בארה"ב, היא היותה היבשת בה נמצאים רוב מנין ובניין של בני ישראל בדורנו זה.

הרבי גם מביא באותו קונטרס את פתגם הרבי הריי"צ 'עשר גלויות גלתה ליובאוויטש' כשגלות אמריקה היא הגלות האחרונה ממנה נעבור לבית המקדש בירושלים הבנויה.

הגעת רבותינו למדינה[עריכה]

הפעם הראשונה שהגיע הרבי הריי"צ לארצות הברית, הייתה בשנת תר"צ, לאחר הביקור בארץ ישראל, שהה הרבי הריי"צ בארצות הברית כחצי שנה, ונפגש עם נשיא ארצות הברית דאז.

הפעם השנייה שהגיע הרבי הריי"צ לאמריקה, הייתה כבר להתיישבות קבע, בט' אדר ב' ת"ש, עקב מאורעות מלחמת העולם השנייה. באותה תקופה נשאר הרבי בצרפת, עד שבכ"ח סיון תש"א, הצליח הרבי להגיע לארצות הברית.

עם בואו של הרבי הריי"צ לאמריקה, הייתה אמריקה אז בשיא שנות הכפירה לכל ענין שריח של יהדות יוצא ממנו, ואז הכריז הרבי הריי"צ ש"אמריקה איז נישט אנדערש" [=אמריקה איננה שונה. תחת סיסמא זו פעלה כל הפצת המעיינות של חסידות חב"ד דאז, עד לטביעת החותמת של "ופרצת" כסיסמת הפעילות של ליובאוויטש.

יסוד תומכי תמימים[עריכה]

בי' אדר ב' בשנת ת"ש החלו הלימודים בישיבות תומכי תמימים בארצות הברית. היה זה יום לאחר בואו של אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית בט' אדר ת"ש אז הכריז על יסוד ישיבת תומכי תמימים בארה"ב.

בהכרזתו על הקמת הישיבה, אמר אדמו"ר הריי"צ:

15px אנו המהגרים - יותר נכון המובאים הנה - הובאו לכאן לשם עבודה במסירות נפש, לעשות את אמריקה למקום תורה. יודע אני היטב אילו כוחות מסירות נפש זקוקים לכך, אך בטוחני כי בזכות אבות קדושים נצליח במסירות הנפש שלנו לתורה ומצוות בדרכי החסידות.

תוך זמן מסויים תהי' ישיבת "תומכי תמימים ליובאוויטש" הישיבה הגדולה ביותר, ותלמידי הישיבה יאירו את הבתים היהודיים ויתנו הגבהת רוח לרבנים המקומיים שיתמסרו להרבצת התורה...

מובטחני בזכות אבותי הקדושים כי תוך זמן קצר מאד תהא ישיבת "תומכי תמימים ליובאוויטש" לא רק הישיבה הגדולה והמסועפת במדינה, כי אם גם - אור המאיר וכח המעורר ומורה דרך ההתעסקות לרבנים וראשי הישיבות וה' יצליח לנו בגשמיות וברוחניות...

15px

ואכן, למחרת בואו של אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית, החלו קומץ של תלמידים את לימודיהם בישיבת "תומכי תמימים ליובאוויטש". הבטחתו של אדמו"ר הריי"צ התקיימה במלואה, וישיבת "תומכי תמימים" הפכה תוך זמן קצר לישיבה הגדולה ביותר בארצות הברית.

נשיאי ארה"ב[עריכה]

25px ערך מורחב – נשיאי ארה"ב

במשך השנים כיהנו בארה"ב כמה וכמה נשיאים שהטיבו עם חב"ד והרבי, ככמו גימ'י קרטר שחקק את יום החינוך ואת רונלד רייגן שחקק את רגע של שתיקה.

לקריאה נוספת[עריכה]