אליעזר פנחס וויילער

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ווילער

הרב אליעזר פנחס וויילער (?-ה' כסלו תשי"ד) היה פעיל חב"די שהתמסר לפיתוח ישיבות ומוסדות חינוך בערי השדה של ארצות הברית.

תולדות חיים[עריכה]

נולד כנצר למשפחה חב"דית שורשית[1]. סבו היה החסיד הידוע ר' משה וויילער מקריסלאווע, הנזכר באחת ה'מודעות' בתניא, כמי שסייע להגיה את החלק הרביעי של התניא, "אגרת הקדש".

הרב ווילער עצמו היה משולח של ישיבות תומכי תמימים ליובאוויטש ותומכי תמימים אטווצק. בשנת תרצ"ז הגיע לארצות הברית כמשולח אך הפך עד מהרה לאחד ממחזקי קהילות חב"ד בארצות הברית. הוא הנהיג בעשרות בתי כנסת את התקנה של הרבי הריי"צ לומר תהלים לאחר התפילה, למרות שבחוגים מסוימים זה גרם התנגדות ואולי הזיק לתפקידו כמשולח.

כשהרבי הורה לו לפקוח עיניים לאפשרות לייסד ישיבות קטנות בערי השדה, הוא התמסר לכך בכל ליבו ונפשו. בין השנים תש"ב - תשי"ד הוא ייסד עשרות ישיבות תומכי תמימים אחי תמימים ובתי ספר בית שרה ובית רבקה בכל רחבי אמריקה.

ביום ה' כסלו תשי"ד, באמצע נסיעה בדרך להקמת ישיבה נוספת בשיקגו, ונהרג כשהרכב פגע בעמוד של תחנת דלק, אשתו והנהג נשארו בחיים אבל הוא נפטר. הרבי מה"מ שליט"א אמר לו לפני הנסיעה להיכנס להאוהל, והוא הרגיש שמשהו יש בדבר ונכנס לר' שמואל לויטין לכתוב צואה, אך ר' שמואל הרגיעו, אמנם בסוף קרה מה שקרה.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. אביו ר' שמואל ב"ר משה חיים, חי את מרבית חייו בריגא ונפטר בארץ ישראל בו' אייר תרפ"ד. ראו אבני זכרון, מובא באהלי ליובאוויטש ג, עמ' 85.