אליעזר גלט

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב אליעזר גלט
גלאט2.jpg

הרב אליעזר גלט, התפרסם כאיש חינוך, עסק בהוראה כמחנך, וכמנהל בית ספר, וכרכז המגמה לחינוך מיוחד במכללת בית רבקה. התגורר בקריית יערים (טלזסטון) נפטר בכ' אדר ב' ה'תשע"ד.

תולדות חיים[עריכה]

הרב גלט נולד בארצות הברית, שם נשא את זוגתו יהודית. לאחר חתונתו עלה לארץ הקודש וכעבור תקופה הכיר את זקן רבני חב"ד בארץ הקודש הרב יעקב לנדא רבה של בני ברק דאז. במשך במשך כ-16 שנים היה לומד עם הרב לנדאו שיעור בחסידות מידי ליל שישי, קביעות זו שהסתיימה עם פטירתו של הרב לנדא, הייתה הגורם העיקרי בהתקרבותו הרב גלט לחסידות חב"ד.

לאחר שהתגורר במספר מקומות, התיישב ביישוב החרדי-ליטאי קריית יערים (טלז-סטון), בה היו במשך רוב הזמן הוא ומשפחתו החב"דניקים היחידים ביישוב. באופן טבעי הפך הרב גלט לכתובת לכל עניין חסידי וחב"די, בין היתר היה מלמד חסידות בחברותות ותקופה אף מסר שיעור בחסידות לנשות היישוב.

את הפצת המעיינות לא הגביל ליישובו, בין היתר היה מוסר שיעור תניא באנגלית בבית חב"ד חשמונאים, וכן שיעורים והתוועדויות בבית חב"ד בני עי"ש, מקום השליחות של חתנו הרב קרניאל.

בשדה החינוך[עריכה]

הרב אליעזר היה איש חינוך בכל רמ"ח איבריו, שעסק מרבית חייו בשדה החינוך, במגוון תפקידים בעלי השפעה ארצית ואף עולמית. במשך מספר שנים לאחר חתונתו עבד כמורה ומחנך אהוב, בהמשך ניהל בית ספר לחינוך מיוחד במאה שערים עבור ילדים שהגיעו ממשפחות קשות יום, והעניק להם חם ואהבה כמו שרק הוא ידע.

המשך דרכו החינוכית היה במכללת בית רבקה בה היה רכז מסלול הכשרת מורות ל'חינוך מיוחד'. תלמידותיו מספרות בדמע על איש חינוך מיוחד מזן נדיר שקשה למצוא בדורנו. יחסו המיוחד לתלמידות התבטא במקרים רבים בעזרה שניתנה באופן אישי אכפתי לכל אחת. גם כשהתחתנו היה טורח ומשתדל להגיע. כשנפגש מקרוב במקרה של תלמידה גיורת שלמדה ב'בית רבקה', ללא משפחה תומכת, החליטו הוא וזוגתו שתחי' לאמץ אותה כבת ודאגו לכל מחסור. גם לאחר שהתחתנה עם בן זוגה, המשיכו הרב גלט ורעייתו לתמוך בהם וללוותם. כיום בני זוג אלו הם שלוחים שהקימו בית חב"ד לתפארה בארץ הקודש.

לאור נסיונו העשיר וחכמתו הרבה, היה מרצה מבוקש בתחום החינוך, והוא מצידו לא 'מנע בר', היה נוסע למוסדות חינוך וקהילות חב"ד ברחבי העולם ומדריך הורים, מורים ומנהלים. גם בארץ הקודש שימש אבן שואבת לרבים מאנ"ש שהיו מתייעצים עמו והוא השיב לכל אחד במאור פנים, בחיוך ובחכמה, בין היתר התנדב לייעץ בקהילות חב"ד השונות בשיתוף עם מוסדות החינוך המקומיים.

כשהתבקש להעניק 'טיפ' חינוכי במסגרת אחת ההרצאות אמר: "מורה שרוצה לדעת מהי השיטה הנכונה לחנך, כיצד לגרום שהתלמידים יושפעו ממנו ויכבדו אותו, אני מציע לו לעשות את מה שאני עושה מידי שנה בעשרים השנים האחרונות: שבוע לפני תחילת שנת הלימודים, אני לוקח לעצמי פסק זמן ולומד ביסודיות את "כללי החינוך וההדרכה של האדמו"ר הקודם".

כל מי שהגיע לפגוש ברב הדור הפנים, התקבל במאור פנים וחיוך כובש ומשמח לבבות. הרב גלט ידע להקשיב לאנשים היה מאזין להם ומאפשר להם לפרוק כל מה שעל ליבם, תומך כשצריך בתובנות ועצות. דוגמה קטנה לחסד ששפע, מעשים שבכל יום, סיפר שכן מטלזסטון שבמשך שנים ארוכות לקח הרב גלט את בנו ללא כל תמורה, בשמחה ומכל הלב.

משפחתו[עריכה]

  • אשתו יהודית.
  • בנו הרב אבי טוביה גלט, מאנ"ש בראשון לציון
  • חתנו הרב יהודה סלפושניק מאנ"ש בערד עוסק בהפצת המעיינות והיהדות
  • חתנו הרב אהרן יהושע קרניאל שליח הרבי בבני עי"ש
  • בנו יואל יוסף מאנ"ש אלעד, בנו אפרים מאלעד.