אליהו צבי דונחין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב אליהו צבי דונחין (א' תמוז תרכ"ז-כ"ה ניסן תש"ט) היה גביר חב"די ועסקן חסידי בוורשה ובתל אביב.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בדריסה שבפלך ויטבסק בא' תמוז תרכ"ז לאביו ר' שמואל שהיה למדן נודע וסוחר גדול. משפחתו, דונחין, הינה הטיה של שם המשפחה 'דון-יחיא', שושלת רבנים ממגורשי ספרד שמשפחתו נמנתה על צאצאיה, ואף היה לה קשרי חיתון עם משפחת רבותינו נשיאינו. בשעת הברית קנרא על שם זקנו, הרב אליהו צבי דונחין, חתנו של הגאון מוילנה.

היה מתלמידיו של דודו הרב שבתאי דון-יחיא רבה של דריסה, וכבר בצעירותו נודע בכשרונותיו ובהתמדתו, ובהגיעו לגיל חתונה נישא עם רעייתו מרת מינדה בת ר' שאול קוסובסקי-שחור מוורשה[1], ולאחר החתונה קבע את מגוריו בסמיכות למשפחת רעייתו וניהל בוורשה עסקי משקאות ונייר, כשהוא מקפיד לקבוע עיתים ללימוד תורה.

נמנה על מייסדי בית המדרש לחסידי חב"ד בוורשה, והיה פעיל בעסקנות הכלל. כשהוקם הסניף של תנועת 'המזרחי' בפולין, הצטרך להסתדרות המזרחי, ונבחר בה כחבר הועד הפועל וגזבר-כבוד.

ידע שפות רבות, ובביתו התארחו רבנים ואנשי מדע גויים ויהודים עמם היה מנהל שיחות רוח, וטווה קשרים אותם היה מנצל עבור עסקנות הכלל.

עם סיום מלחמת העולם הראשונה, עודד את צאצאיו לעלות לארץ הקודש, כשהוא עצמו נותר בפולין לטפל ברעייתו ששכבה על ערש דווי. לאחר פטירתה, עלה בשנת תרצ"א לארץ הקודש וקבע את מגוריו בתל אביב.

גם בארץ ישראל נטל חלק פעיל בעסקנות הכלל, היה ממייסדי בית כנסת חב"ד ברחוב מונטיפיורי בתל אביב, הקים קופת גמ"ח, ועוד. מעת לעת פירסם מאמרים בעניני השעה בעיתונים שיצאו לאור באותה תקופה.

בהיותו קרוב לגיל 80, נחבל בהליכתו ברחוב על ידי אופנוע, ואחרי שבועיים נפטר בעקבות כך בכ"ה ניסן תש"ט.

משפחתו[עריכה]

  • בתו מרת פייגל, רעיית הרב איסרוב - ניו יורק
  • בתו מרת רשקה, רעיית ראובן ואלינרוד - משורר עברי, ניו יורק
  • בנו, מיכאל - בעל בית מסחר ספרים, תל אביב
  • בנו, שמואל - עורך עיתון קומוניסטי, אמריקה
  • בתו מרת ליפשה, רעיית ר' שלמה דוד קוסובסקי-שחור - עורך דין, תל אביב
  • בתו מרת צלה, אשת אלכסנדר ברלין

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ממשפחת הרב הנצי"ב מוולוז'ין, ואחותו של הרב יצחק קוסובסקי רבה של יוהנסבורג.