איסר יהודה אונטרמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב איסר יהודה אונטרמן

הרב איסר יהודה אונטרמן (נולד בי"ד בניסן ה'תרמ"ו, בבריסק‏‏[1] ונפטר בכ"ד בשבט ה'תשל"ו בירושלים (19 באפריל 1886- 26 בינואר 1976). היה ממנהיגי תנועת המזרחי, רבה הראשי השלישי של תל אביב, ולאחר מכן הרב הראשי האשכנזי השני של מדינת ישראל.

תולדות חייו[עריכה]

נולד בבריסק בי"ד ניסן תרמ"ו בילדותו למד בשקידה והתמדה ולא מש מבית המדרש. למד בישיבת מיר ואחר כך אצל רבו המובהק הגאון שמעון שקאפ. אחר חתונתו למד בישיבת וולזין.שם הוסמך לרבנות. היה רב בכמה מקומות. בשנת תש"ו עלה לארה"ק ונתמנה לרבה של תל אביב שיכלל את שירותי הדת והקים כולל "שבט מיהודה". בניסן תשכ"ד נבחר כרב הראשי לישראל וכיהן 10 שנה בכ"ד שבט תשל"ו בהיותו בן 90 נסתלק והשאיר את ספרו הגדול "שבט מיהודה".

קשריו עם חב"ד והרבי:[עריכה]

ביקר בישיבות חב"ד, היה בקשרי מכתבים עם הרבי ואף נכנס ליחידות. כשיצא אמר דברי הערצה על הרבי. הוא התפלא על ההתענינות של הרבי: ביחידות אחת סיפר בצער שיש לו בן מבוגר שלא התחתן, אחרי שנתיים כשנכנס הדבר הראשון שהרבי שאל: "מה עם הבן שלך האם כבר התחתן"? התפלאתי לא רק מהזכרון המופלא אלא גם מהאכפתיות שלו דבר שלא ראיתי אצל אף אחד כדוגמתו.

על ספרו ששיגר לרבי כתב "למעלת כבוד הגה"צ בוצינא דנהורא כקש"ת מוהר"ר מ.מ.ש. (=ראשי תתיבות שמו של הרבי) שליט"א האדמו"ר מליובאוויטש יצ"ו ברוב כבוד וברכה מציון".

נסיעת אניות ישראליות בשבת[עריכה]

כאשר הרבי יצא במאבק נגד נסיעת אניות ישראליות בשבת, הוא התכתב ואף נפגש ביחידות עם הרב אונטרמן, וביקש שינצל את מעמדו כדי לעצור את חילולי השבת.

לקריא נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. ‏אז באימפריה הרוסית, כיום בבלארוס.‏
הקודם:
הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג
הרב הראשי האשכנזי
ד' ניסן - תשכ"ד - ז' חשוון - תשל"ג
הבא:
הרב שלמה גורן