איגוד צאצאי רבנו הזקן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף איגוד הצאצאים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כנס איגוד הצאצאים בחודש טבת תש"ע (נואם: הרב יוסף יצחק זילברשטרום)
מייסד האיגוד, הרב שמואל אלעזר הלפרין

איגוד צאצאים רבנו הזקן המוכר גם בשם איגוד הצאצאים הינו מוסד שמאחד את אלפי צאצאי רבנו הזקן. המוסד הוא אחד מהע"א מוסדות שהוקמו על-פי בקשתו של הרבי בשנת תשל"ב. מייסדה ומנהלה עד לפטירתו היה הרב שמואל אלעזר הלפרין. כיום מנהלים את הארגון בניו; הרב יצחק מאיר הלפרין, והרב משה צבי הלפרין.

כנסים ופעולות[עריכה]

איגוד הצאצאים מארגן מדי שנה כנס עבור הצאצאים של אדמו"ר הזקן בירושלים[1] ובניו יורק.

הכינוס הראשון של האיגוד התקיים ב'בית העם' בירושלים בחנוכה תשל"ג והוא היווה את אבן היסוד לפעולות איגוד הצאצאים. לקראת הכינוס התקבל מהרבי מכתב ובו הוראות פרטניות בקשר לאירוע, כאשר למכתב נלוותה גם השתתפות אישית של הרבי בהוצאות הכינוס - אלף לירות. בערב הכינוס אף שיגר הרבי מברק ברכה למשתתפים. במהלך הכינוס הוחלט לערוך כינוס שנתי של הצאצאים.

בחודש מנחם אב תשל"ג נערך כינוס צאצאים מיוחד לבני נוער באולם בית שז"ר בכפר חב"ד, אליו הגיעו מאות בני נוער מכל רחבי הארץ. לאחר הכינוס קיבל האיגוד מכתב ממר אהרן יואלי שניאורסאהן שכיהן אז כסגן עורך עיתון 'הארץ' שכתב כך: "הייתה זאת לנו פגישה מרשימה ומרגשת עם יתר צאצאיו של הרבי מליאדי. פגישה ראשונה ותקוותי שלא תהיה אחרונה".

במהלך חודש תשרי תשל"ד פנה הרבי מיוזמתו וביקש מהרב הלפרין לארגן כינוס צאצאים בארצות הברית, והוסיף כי הוא מבקש שיעשו זאת עוד בחודש תשרי. ואכן, בהושענא רבה נערך כינוס צאצאים באולם 'יאנג יזרעאל' בשכונת קראון הייטס.

מדי שנה האיגוד עורך לוח שנה[2] שנשלח אל הצאצאים ובו פתגמים מרבנו הזקן. במלאת מאתיים שנה להדפסת הלכות תלמוד תורה של רבנו הזקן, נשלחה אל הצאצאים חוברת הכוללת לקט של הלכות ודברי חסידות מתורתו, בנושא מצוות תלמוד תורה. לקראת חגים ויומא דפגרא נשלח לצאצאים מנשר בשם 'שי לצאצאים' ובו מדברי תורתו של רבנו הזקן ורבותינו מ"מ. בעבר, קודם חג הפסח, שלח האיגוד לחלק מהצאצאים מצות ויין, וכן תמונה מהודרת של רבנו הזקן. בין פעולות הארגון, נמנית העלייה לקברה של הרבנית הצדקנית מנוחה רחל בתו של הרבי האמצעי ונכדתו של רבנו הזקן הטמונה בחברון[3] והדאגה לשמירה על קברה[4].

כאשר שלוחים כתבו לרבי כי בעירם גרים צאצאי רבנו הזקן, הורה להם הרבי לקשרם אל הרב שמואל אלעזר הלפרין.

בין הצאצאים נמנים רבנים ומשפיעים חב"דיים כמו גם האדמו"רים מסאטמר, מבאבוב, מקוצק ומאלכסנדר, וכן אישי ציבור ישראליים ידועים: מישאל חשין, ח"כ אברהם בורג, ח"כ שאול יהלום, אורי סלונים, אישים בכירים מהצמרת הכלכלית והמדינית ואישי תקשורת.

על פי דברי הרבי, בצאצאי אדמו"ר הזקן נכללים גם בני ובנות זוגם של הצאצאים{{הערה|דברי הרבי במענה לד"ר בורג שהצביע לרבי על תמונה של משפחתו המורחבת ונקב במספר הצאצאים של אדמו"ר הזקן המופיעים בתמונה, והרבי והסיף על כך מספר אחד באומרו שגם הוא נכלל בצאצאים[5].

ספר הצאצאים[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ספר הצאצאים

בשנת תש"מ הוציא הרב הלפרין את "ספר הצאצאים" - שולשלת היחס לרבנו הזקן ולמשפחות המסתעפות, הספר מקיף את כל משפחת בית הרב, הספר גרם לרבי נחת רוח מיוחדת, והרבנית הצדקנית אף העירה בקבלה לידה את הספר שכפי שהיא מכירה את בעלה (הרבי) הוא יעבור על הספר כולו מכריכה לכריכה.

לקריאה נוספת[עריכה]

  • הרינו בני משפחה אחת, במדור 'חיי רבי' שבועון כפר חב"ד גליון 1891 עמוד 32[6]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים