רבי אהרן מקרלין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף אהרן מקרלין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ר' אהרן מקרלין, היה מגדולי תלמידי המגיד ממעזריטש, ומחביריו של אדמו"ר הזקן.

היה מיודד מאד עם אדמו"ר הזקן.

אדמו"ר הזקן אמר עליו שבחים נפלאים, בין השבחים אמר עליו: שאופן היראה שלו מהשי"ת היא כמו אדם שדנוהו למיתה, ועומד כפות אל העמוד, ועומדים למולו עם קנה של רובה, והוא רואה את החץ והלהב יוצאים לכיוונו. עוד אמר עליו אדמו"ר הזקן, ששבחים אלו הם על אופן יראתו בקטנות, אך על יראתו בגדלות, לא כל מח מסוגל לצייר זאת.

פעם בהיותו יחד עם אדמו"ר הזקן במזריטש, אמר ר' אהרן בלחש את שיר השירים, כשלפתע נכנס המשרת וביקשו להפסיק, יען כי אמירת שיר השירים שלו עושה רעש גדול בעולמות העליונים, עד כדי כך שהמגיד לא יכול לישון.

יחד עם ר' שלמה מקרלין, הרב חיים וואלפער, ר' ישכר דב קאבלינקער ואדמו"ר הזקן ייסד את מרכז החסידות בליטא, והחסידים נקראו ע"ש המייסד - קארלינים.

בעקבות סכסוך נפרד הוואלפער מר' אהרן, תחילה הי'ק למתנגד ולאחר מכן החל לשוטט בדרכים.

נפטר עוד בחיי המגיד ממעזריטש ביום ה' דחג הפסח, תקל"ב.

בנו היה הרב ר' אשר מסטאלין (שהי' גם תלמידו של ר' שלמה מקרלין), היה מיודד עם אדמו"ר הזקן, כשהלשינו על אדמו"ר הזקן, הלשינו גם עליו אך הוא לא נלקח למאסר.

ר' שלום שכנא (אבי הצמח צדק), היה כבן בית אצל אדמו"ר הזקן, ולאחר התאלמנותו, שידך אותו אדמו"ר הזקן עם משפחת ר' אשר מסטאלין.

שושלת חב"ד מנכדיו של רבי אהרן[עריכה]

חתנו של רבי אהרן, היה הרה"ק רבי מרדכי מצ'רנוביל, אשר נשא את בתו שרה בזיווג ראשון, וממנה נולדו לו שלושה ילדים, אחד מהם הוא רבי יעקב ישראל מטשרקאס.

מזיווג זה משתלשלת חלק משושלת חב"ד. באופן זה: 1. רבי יעקב ישראל וזוגתו הרבנית דבורה לאה. 2. הרבנית חנה אשר נישאה עם רבי יוסף יצחק (בן הצמח צדק). 3. בתם אשת אדמו"ר הרש"ב ואם אדמו"ר הריי"צ.

בצורה נוספת [כנראה יש כאן טעות: שרה (השניה) היתה בתו של אדמו"ר האמצעי (ואחרי פטירתה עברו שתי בנותיה, הרבנית רבקה והרבנית גיטל, לגור אצל סבתם, הרבנית שיינא בליובאוויטש). באגרת אדמו"ר הריי"צ (שהיא המקור למובא כאן) מופיעים שני ר' אהרן. אחד מהם היה חתן אדמו"ר האמצעי. והשני חתן ר' יעקב ישראל. עיי"ש. לכן, נא לתקן.] : 1. רבי יעקב ישראל וזוגתו הרבנית דבורה לאה. 2. בתם הרבנית שרה (השניה) אשר נישאה עם הרה"ק רבי אהרן משקלאוו. 3. בתם הרבנית רבקה, אשת אדמו"ר המהר"ש.[1]

ראו גם[עריכה]

הקודם:
-
אדמו"רי קרלין
? - ?
הבא:
האדמו"ר רבי שלמה מקרלין

הערות שוליים