אברהם אבא מקריבוש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הגאון החסיד רבי אברהם אבא מקריבוש היה מחבורת הבעש"ט. הוא זכה שהבעש"ט יתאכסן בביתו.

הוא היה אב"ד העיירה קריבוש ולאחמ"כ מילא את מקומו של חבירו הצדיק הקדוש רבי אברהם מפודולסק - אף הוא מתלמידי הבעש"ט - כרב בשדה-לבן.

מעשיות עם הבעש"ט[עריכה]

אודות תחילת הכירותו עם הבעל שם טוב, מסופר כי הבעל שם טוב בא לביתו של רבי אברהם אבא בעיר קריבוש בעודו עוסק בתורה יחד עם מחותנו, אך הם לא נהגו בו כבוד ולא יצאו לקראתו. הבעל שם טוב שאלם: באיזה משנה אתם עוסקים? והם החוו לו על משנה אחרת, אך הבעל שם טוב אמר להם: יודע אני שעסקתם במשנה אחרת, אך רוצה אני שתפרשו לי את פשטה של משנה זו, והקשה להם קושיא גדולה. אחר כך אמר להם הבעל שם טוב את ביאור המשנה, ונסע מהם במרחק של פרסה, שם נעצר כדי להרעות את הסוסים בשדה. כאשר הבעל שם טוב הלך מאיתם, הם החלו להבין את גדולתו של הבעש"ט, תוך שהם מבינים את עמקות ביאורו של הבעל שם טוב לעומת האופן שהם עצמם למדו את המשנה, והם מיד פנו לחפש את הבעל שם טוב, ומצאו אותו במקום חנייתו, שם נעצרו לדלות ממימיו, ומאז נהפך רבי אבא להיות מתלמידיו של הבעל שם טוב, והוא היה נוסע אליו אחת לחודש.

פעם אחת באחת מהשבתות שהוא נסע לבעש"ט, טעה ר' אברהם אבא בתפילת מעריב של שבת קודש, ואמר במקום "אתה קדשת" הוא אמר "אתה חונן".

לאחר התפילה, כשרבי אברהם אבא עבר לפני הבעש"ט לקבלת שלום, אמר לו הבעש"ט "יפה, הרב מקריבוש אומר "אתה חונן" בתפילת שבת"...[1]

הערות שוליים